میلگرد ترانس؛ محصولی زیبا با کاربردهای فراوان

میلگرد ترانس

یک نوع از انواع میلگردها، میلگرد ترانس می باشد. این نوع میلگرد دارای استحکام بالا و ظاهری زیبا و متفاوت می باشد. بدنه این محصول صاف و بدون آج و صیقلی می باشد. به دلیل اینکه عملیات جانبی بر روی این سازه فولادی انجام می شود، قیمت این نوع میلگرد بالا از سایز انواع میلگردها می باشد.

به طور کلی میلگرد ترانس در صنایع تزیینی مانند فرفوژه سازی و ساخت و تولید قطعات هیدرولیکی ماشین آلات صنعتی و خودروها استفاده می شود. در سیلندرها و پمپ های آب و نفت، ظاهر و مقاومت اهمیت زیادی دارد، به همین ترتیب در این نوع سازه ها هم از میلگرد ترانس بهره گرفته می شود.

انواع میلگرد ترانس در بازار آهن آلات و محصولات فولادی

میلگردهایی که هم اکنون در بازار محصولات فولادی و آهن آلات موجود می باشند، را از لحاظ جنس، شکل و اندازه سطح مقطع، روش صیقلی کردن و نحوه تولید آن ها می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد. در ادامه این مقاله به انواع این میلگردها اشاره خواهیم کرد.

انواع میلگرد ترانس از نظر نحوه پولیش زنی

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، میلگرد ترانس از لحاظ ظاهری صیقلی و زیبا می باشد، که این زیبایی حاصل پولیش صورت گرفته بر روی آن می باشد. در این نوع میلگرد، پولیش اولیه به دو شکل پیل یعنی پوسته زدایی و کششی یعنی دوزه، اسیدشویی و غیره می باشد. از نظر نحوه پولیش زنی نیز این محصول را می توان در انواع تک پولیش، دو پولیش و روغنی طبقه بندی کرد.

میلگرد ترانس تک پولیش

این نوع از میلگرد ترانس، در واقع از آلیاژ فولاد CK45 یا St37 تشکیل شده و زوائد موجود در سطح آن، بعد از تولید با روش نورد گرم، برطرف شده و بدنه صاف و صیقلی می شود. در ساخت میلگرد ترانس تک پولیش ابتدا با کشش و تاب گیری و سپس لایه برداری، پولیش انجام می شود. صیقل دادن سطح در تک پولیش، همانطور که از نامش پیداست، یک مرحله ای است. این سازه فولادی در ساخت و تولید قطعات هیدرولیکی ماشین آلات، خودرو، سیلندر و پمپ های آب و نفت کاربرد دارد.

میلگرد ترانس دو پولیش یا سنگ خورده

این محصول با ترانس تک پولیش در آیینه ای بودن سطح تفاوت دارد. این موضوع در میلگرد ترانس سنگ خورده از دو پولیش زدن آن حاصل می شود.

در مرحله دوم در این نوع میلگرد، پولیش توسط دستگاه سنگ یا دستگاه سنترلس طی ۵ تا ۷ مرحله انجام می شود. این محصول نشکن بوده و در جاهایی کاربرد دارد که در معرض دید بوده و استحکام هم در آنها اهمیت دارد. مثل قطعات بیرونی اتومبیل و ماشین آلات صنعتی و نمای ظاهری ساختمانها. این مدل بر حسب نوع جنس به دو دسته زیر تقسیم می شود:

  • سر زرد: که از جنس آلیاژ St37 است.
  • سر قرمز: که از آلیاژ فولاد CK45 تشکیل شده و به دلیل درصد کربن ۰.۴۲ تا ۰.۴۸ در آن قابلیت انجام فرآیند آبکاری و سختکاری دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای میلگردهای روکش کروم و هارد کروم باشد.

میلگرد ترانس بلبرینگ خور

این محصول شباهت زیادی با میلگرد سنگ خورده دارد و قیمت میلگرد نهایی نیز به صرفه تر است. به طور کلی، در مواردی که قابلیت مونتاژ بلبرینگ، کیفیت بالا، سطح براق، دقت و سایز سفارشی مدنظر باشد، از این مدل میلگرد استفاده می شود.

میلگرد ترانس روغنی

مواد اولیه فولاد در نوع ترانس روغنی با اضافه کردن آلیاژهای آهن با ترکیب خاص حاصل می شود، سپس این محصول را با پولیش صیقلی می کنند. بیشترین کاربرد آن در تولید قطعات پروژه های صنعتی و ساختمانی و همینطور پیچ هایی با طول زیاد است.

انواع میلگرد ترانس از نظر شکل و اندازه سطح مقطع

از لحاظ شکل سطح مقطع، میلگرد ترانس را می توان به انواعی با سطح مقطع گرد، چهار گوشه و شش گوشه تقسیم بندی کرد. همچنین میلگرد ترانس در سطح مقطع نازک و مفتولی و صاف و تسمه ای هم تولید می شود.

میلگرد ترانس چهار پهلو

همانطور که از نامش مشخص است، این محصول دارای سطح مقطع چهارگوش بوده و از سایزهای بسیار کوچک ۲ در ۲ تا سایز ۹۰ در ۹۰ ادامه دارد. کاربرد آن برحسب سایز سطح مقطع متفاوت بوده و در قفل سازی (خار)، نرده ها و تزئینات ساختمان، حفاظ در و پنجره و دیوارها و غیره کاربرد دارد.

میلگرد ترانس شش پر

سطح مقطع میلگرد ترانس شش پر، به صورت شش و هشت گوشه بوده که اصطلاحا به آن شش پر گفته می شود. جنس آن نیز عموما آلیاژ St37 است. شش پرها در صنایع مختلفی کاربرد دارند که از مهمترین آنها می توان به صنایع پیچ سازی،ماشین آلات، صنایع ساختمانی و عمرانی، جرثقیل ها، نگهدارنده پیچ و مهره، قلم صنعتی، و غیره اشاره کرد.

میلگرد ترانس مفتول

این میلگرد با قطر پایین (۳ تا ۱۴ میلی متر) از قابلیت خم کاری و تغییر شکل برخودار است. از این محصول می توان در صنایع تزئینی مثل فرفوژه یا دکوراسیون ساختمان استفاده کرد.

میلگرد ترانس تسمه

اصولا تسمه به پروفیل هایی که دارای مقطع مستطیل شکل و نسبت عرض به طول بسیار پایین است، اطلاق می شود. تسمه به روش های فابریک، نوردی و ماشین کاری تولید شده و سپس این تسمه های تولیدی، جهت صنایعی که از مصالحی با دقت بالا استفاده می کنند، به عنوان ماده اولیه برای تسمه ترانس بکار می روند. به علت سطح صیقلی و نیاز کم به ماشینکاری، تلورانس در تسمه ترانس حداقل شده است.