بررسی ورق گالوانیزه

,
ورق گالوانیزه چیست

ورق های فولادی انواع متفاوتی دارد که هریک برای هدف خاصی تولید شده و مورد استفاده قرار میگیرند. ورق های فولادی هرکدام ساختاری خاص و مشخصات فیزیکی متفاوتی دارد که با توجه به آن در بخش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

نوعی از ورق فولادی، ورق گالوانیزه میباشد که در این مقاله به شرح و بررسی آن میپردازیم بنابراین تا پایان این مقاله با مجموعه ی اسپادان آهن همراه باشید.

ورق گالوانیزه چیست؟

تجهیزات و سازه هایی در زندگی روزمره ما وجود دارد که از جنس فولاد و آهن میباشند که در آنها عناصری موجود است که قابلیت زنگ زدگی داشته و دچار خوردگی میشوند.

البته روش هایی وجود دارد که این سازه ها و تجهیزات دچار چنین مشکلاتی نشوند که یکی از این روش ها استفاده از فولاد گالوانیزه میباشد.

برای تولید ورق گالوانیزه لازم است که ورق فولادی با فلز روی پوشش داده شود. که پوشش روی اگر بنا به هر دلیلی مثل شکستگی از بین برود به هیچ عنوان سازه یا ورق دچار زنگ زدگی نمیشود.

در ادامه با توجه به نکاتی که شرح میدهیم درمیابید که استفاده از ورق گالوانیزه بسیار مقرون به صرفه بوده بنابراین قیمت ورق گالوانیزه اهمیت زیادی دارد.

ورق گالوانیزه کاربرد گسترده ای دارد که از آن در زمینه هایی چون ساخت پل ها، استادیوم‌ها، دروازه‌ها و نرده‌ها همچنین سقف منازل و اتومبیل ها، چراغ خیابان ها و غیره.

ویژگی های فولاد گالوانیزه

  • برای موارد و سازه هایی که به فولاد ضدزنگ نیاز داشته باشیم.
  • بر اثر آسیب دیدگی و خراش پوشش روی از فولاد زیرین در برابر زنگ زدگی محافظت میکند همچنین افزایش مقاومت فولادی پوشش داده شده.
  • پوشش روی از رسیدن مواد خورنده به فولاد زیرین یا آهن جلوگیری میکند.

مزایای ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه دارای مزیت های زیادی در زمینه ی ساخت و ساز میباشد که در ادامه به بررسی برخی از آنها میپردازیم:

  • ورق گالوانیزه نسبت به انواع ورق های فولادی دیگر عمر طولانی تری دارد. بدین معنی که اگر در مکان هایی که رطوبت وجود دارد و میزان خوردگی بالا میباشد استفاده میشود همچنین میتوان گفت عمر آنها حدودا بین ۲۰ تا ۷۰ سال میباشد.
  • ورق گالوانیزه به دلیل دوام خوبی که دارد نسبت به سایر ورق های دیگر کمتر نیاز به تعمیر و نگهداری دارد که این موضوع سبب گردیده مقرون به صرفه باشد. البته هزینه اولیه آن ممکن است نسبت به محصولات دیگر بیشتر باشد اما هزینه ی تعمیر و نگهداری آن کمتر است.
  •  بررسی ورق گالوانیزه به آزمایش خاصی نیاز ندارد و از طریق چشم قابل بررسی هستند همچنین در تست کیفیت و آزمایش این محصول هزینه ی زیادی صرف نمیگردد.
  • گالوانیزه سخت ترین پوشش های محافظ را دارد به همین علت مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی و آسیب های زمان حمل و نقل دارد.
  • گالوانیزه به دلیل اینکه دقیقا مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شده قابلیت اطمینان بالایی دارد.
  • محصولات گالوانیزه برای تمیز کردن راحت میباشد.