ورق برشی چیست؟

ورق برشی چیست

‌ورق یکی از مهم ترین محصولات پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی میباشد. ورق ها بسته به نوع و کاربردی که دارند انواع گسترده ای میباشند.

ورق ها خواص متعددی دارند به عنوان مثال برخی از آنها ضد زنگ بوده و برای مناطقی که رطوبت بالا داشته و بارش زا هستند، برخی دیگر برای پوشش سقف به کار برده میشود و جنبه ی زیبایی دارد.

برای تولید انواع ورق از دو روش نورد گرم و نورد سرد استفاده میشود. به محصولات تولیدی با روش نورد گرم، ورق سیاه میگویند همچنین محصولات تولیدی با روش نورد سرد، ورق روغنی میگویند.

در این مقاله به شرح و بررسی ورق برشی میپردازیم بنابراین تا پایان این مقاله با سپاهان استیل همراه باشید.

معرفی ورق برشی

یکی از انواع محصولات کاربردی در صنایع مختلف ورق برشی میباشد. ورق آهن با نورد گرم به مرحله تولید میرسد. حرارت بالا باعث کاهش ضخامت ورق و افزایش عرض آن میشود.

ورق برشی

سپس ورق به صورت کلاف های فولادی بسته بندی میشود. این دسته از ورق ها را به ابعاد مختلف با تجهیزات برشی بریده شده و به نام ور‌ق برشی میشناسند.

کاربرد ور‌ق برشی

ورق بر‌شی به علت میزان مقاومت و استحکامی که دارد سبب گسته در بین محصولات فولادی جایگاه خاصی داشته باشد. ور‌ق های برشی کاربردهای مختلفی دارد که از جمله آنها:

  • استفاده از ورق بر‌شی در صنعت
  • استفاده از ورق بر‌شی برای ساختمان سازی
  • استفاده برای ساخت تانکر و مخزن های بزرگ
  • استفاده برای وسایل حمل و نقل از جمله خودروسازی و کشتی سازی
  • برای ساخت برخی لوازم خانگی
  • استفاده در زمینه ی سازه های عظیم و پل سازی

محصولات پایه ورق برشی

به طور معمول ورقهای مدل ST37 و ST52 به عنوان ماده اولیه در نظر گرفته می‌شوند. این موضوع به دلیل برخورداری این ورق ها از ویژگی هایی مانند مقاومت بالا، کیفیت مطلوب و وزن سبک می‌باشد. این نوع ورق ها با استفاده از دستگاه های برش مخصوصی مانند گیوتین یا پلاسما در اندازه های دلخواهی برش داده می شوند. به این محصول برش خورده، ورق برشی ساختمانی می گویند. جایگاه اصلی این نوع ورق در ساخت و ساز میباشد.