تعریف ورق مشبک

,

عملیات پانچ روی تمامی ورق های فلزی می توان انجام داد.  ورق هایی که روی آن عملیات پانچ انجام می شود:

 1. ورق سیاه
 2. ورق روغنی
 3. ورق گالوانیزه
 4. ورق آلومینیوم

شیوه تولید ورق پانچ

در قرن نوزدهم میلادی اولین ورق های پانچ تولید شدند. در آن زمان از ورق های پانچ در غربالگیری زغال سنگ استفاده می کردند.

تولید ورق پانچ در قرن نوزدهم به این صورت بود که کارگران معادن زغال سنگ به منظور غربالگیری (فبلتر کردن اندازه های مختلف زغال سنگ) به ورق های پانچ احتیاج داشتند به همین جهت با استفاده از تجهیزات ابتدایی که در دست داشتند سوراخ هایی روی ورق ها ایجاد کنند.

ایجاد کردن سوراخ ها به صورت دستی معایبی هم داشت مثل:

 • صرف زمان زیاد
 • نیاز به نیروی کار زیاد

با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی تجهیزات مدرن و جدیدی تولید شد که با استفاده از این تجهیزات مشکلات وسختی کار به حداقل امکان رسیدند.

 

تولید ورق مشبک

دستگاه‌هایی که با آن‌ها عملیات پانچ صورت می‌گیرد

امروزه  از دستگاه‌های زیادی به منظور عملیات پانچ روی ورق‌ها استفاده می‌کنند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • پرس پانچ
 • لیزر
 • دستگاه CNC

حال به ارائه توضیحاتی از این دستگاه‌ها می‌پردازیم:

 

پرس پانچ

به منظور ایجاد سوراخ در مواد خام می‌توان از پرس پانچ استفاده کرد. در واقع پرس پانچ پرس ماشینی است که با استفاده از آن می‌توان بسیار راحت و کنترل شده سوراخ‌هایی را بر روی قطعات با ابعاد مختلف ایجاد کرد.

این پرس‌ها تقریبا دستگاه‌های بزرگی هستند که فریم بیرونی آن‌ها معمولا به صورت C یا H هستند.

پرس‌هایی که به شکل C  هستند سنبه هیدرولیکی دارند که در قسمت بالایی دستگاه تعبیه شده است.

به منظور تشخیص قابلیت دستگاه پرس چندین پارامتر نقش اساسی ایفا می‌کنند که به برخی از این موارد در این قسمت اشاره می‌کنیم:

 • نرخ نیرو
 • نوع فریم (C شکل یا H شکل)
 • تک مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای بودن
 • کارایی و سرعت
 • مصرف انرژی و توان
 • میزان ایمنی

 

نمایی از دستگاه پرس پانچ

 

دستگاه CNC

همه دستگاه‌هایی که تمام فرآیند کنترل آن از طریق کامپیوتر صورت می‌گیرد به آن‌ها دستگاه‌های سی ان سی گفته می‌شود.

نسل‌های ابتدایی این دستگاه‌ها از کامپیوترها استفاده نمی‌کردند و ساختار بسیار ساده‌ای داشتند. براساس منطقی برنامه‌ریزی شده دستگاه دستوراتی که در آن اعمال می‌شد را درک می‌کرد و عملیات مورد نظر را پیاده سازی می‌کرد.

دستگاه سی ان سی این قابلیت را دارد تا از طریق یک سری منطق‌ها و کدهای ریاضی عملیات را به سادگی انجام دهد. برای مثال می‌خواهیم عملیات A، N بار صورت پذیرد در این صورت کنترل کننده دستگاه برنامه حرکتی مد نظر را تنها یک بار برنامه ریزی می‌کند سپس به صورت خودکار عملیات انجام می‌شود.

به کمک این دستگاه کاربردی می‌توان با سرعت بالایی عملیات مد نظر را انجام دهد و در زمان و هزینه صرفه جویی کنیم.

نکته: زبان برنامه نویسی دستگاه CNC، جی کد است. اکثر ماشین‌های ابزار کنترل عددی معمولا به این زبان نوشته شده‌اند. این زبان اولین بار در سال ۱۹۵۰ میلادی در سال ۱۹۵۰ در دانشگاه MIT تعریف شد.

در این دستگاه‌ ورق مد نظر را در راستای محورهای افقی قرار می‌دهند با قرار گیری این دستگاه زیر رام این دستگاه طرح مد نظر در زمان بسیار کمی بر روی ورق نقش می‌بندد.

آهن آنلاین به منظور تولید ورق پانچ آلیاژی از دستگاه پانچ CNC استفاده می‌کند و ورق مشبک آلیاژ‌های مختلف را تولید می‌کند. به منظور مشاهده لیست قیمت ورق پانچ آلیاژی به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه فرمایید.

 

دستگاه لیزر

این دستگاه یک نوع دستگاه سی ان سی است همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم تمامی دستگاه‌ها که کنترل آن‌ها از طریق کامپیوتر باشد نوعی دستکاه CNC به شمار می‌آید.

به منظور استفاده از این دستگاه باید طرح دلخواه را با کمک نرم‌افزارهای گرافیکی تولید کنیم و آن را به دستگاه لیزر انتقال دهیم. در این صورت با فشردن یک دکمه فرآیند برش به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

این دستگاه در بازار مورد استفاده فرآوان قرار می‌گیرد و به طور عمده وجود دارد. عملیات برش مورد نظر را خیلی سریع انجام می‌دهد. تنها چند دقیقه بعد از طراحی طرح مورد نظر خود می‌توانید نمونه را تهیه کنید.

 

ورق مشبک چگونه تولید می‌شود؟

حال قصد داریم فرآیند تولید ورق پانچ را به طور جزئی‌تر مورد بررسی قرار دهیم.

به منظور تولید ورق پانچ همان طور  که در ابتدا مقاله مطرح کردیم از ورق‌هایی با جنس‌های متنوع در ضخامت‌های مختلف استفاده می‌کنند.

روی سطح ورق‌های فلزی  باید حفره‌هایی ایجاد شود، اینجاست که نیاز به دستگاه پانچ احساس می‌شود.

حفره‌های روی ورق می‌تواند شکل‌های متعددی داشته باشند مانند مربع، دایره و مستطیل.

گاهی مشاهده کرده‌اید که بر روی ورق‌های فلزی حفره‌هایی با اشکال بسیار پیچیده وجود دارد، به منظور ایجاد همچین حفره‌هایی محاسبات پیچیده‌ای صورت می‌گیرد و در نهایت ورق‌ها در زوایه‌های متعددی از زیر دستگاه پانچ عبور می‌کنند.

 

ورق‌های پانچ چند نوع دارند؟

ورق‌های پانچ تولید شده به طور معمول در سایزهای ۲*۱ موجود هستند ولی در ابعاد مورد نیاز مشتری نیز برش داده می‌شوند. ورق‌های پانچ می‌تواند در ضخامت‌های مختلفی تولید شوند که به برخی از ضخامت‌ها اشاره خواهیم کرد:

ورق پانچ گالوانیزه معمولا ضخامتی بین ۰/۲۲ تا ۸ میلی‌متر دارد.

ورق مشبک روغنی معمولا ضخامتی بین ۰/۵ تا ۱/۵ میلی‌متر دارد.

ورق مشبک سیاه معمولا ضخامتی بین ۲ تا ۲۰۰ میلی‌متر را دارد.

 

پرکاربردترین ورق‌های مشبک موجود در بازار

از پرکاربردترین ورق های مشبک که در بازار موجود هستند می توان به

 • ورق مشبک استیل
 • ورق مشبک آجدار

اشاره نمود.

ورق پانچ استیل

ورق های استیل به دلیل مقاوت بالایی که در مقابل زنگ زدگی دارند کاربرد زیادی دارند. در ورق های پانچ استیل میزان کروم حدود ۵ درصد است اما حداقل کروم در ورق های استیل ۱۲ درصد است. این نوع از ورق ها در صنعت کاربرد زیادی دارند از جمله: گاز، نیروگاه، نفت، آب و هوا.

 

ورق پانچ آجدار

ورق های پانچ آجدار از نوع ورق های گرم هستند و از کاربرد دیگر این نوع ورق می توان گفت در جاهایی استفاده می شود که احتمال سر خوردن افراد وجود دارد مانند ورق‌های شیروانی، کف اتومبیل، وانت بار و ساخت دستگاه‌های صنعتی.

همچنین علاوه بر ضخامت، طول و عرض ورق‌های مشبک آجدار، اندازه ی سوراخ برش های ورق پانچ آجدار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به سوراخ چشمه ها، همانگونه که از نام آن ها مشخص است چشمه گفته می شود که واحد اندازه گیری چشمه ها میلی  متر است.

بیش‌ترین میزان ورق آجدار، کارخانه فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌شود. که شما می توانید برای استعلام قیمت و همچنین خرید آهن آلات موردنیاز خودتون با کارشناسان فروش سپاهان استیل تماس حاصل نمایید.