بررسی تفاوت نبشی پرسی و فابریک

بررسی تفاوت نبشی پرسی و فابریک

نبشی نوعی پروفیل که سطح آن مقطع میباشد.

در ساختمان ها و سازه ها از نبشی استفاده میشود همچنین نبشی دو ضلع عمود برهم میباشد. یکی از مهمترین مصالح موردنیاز ساختمان که به شکل تکی یا مرکب در انواع پروژه ها استفاده میشود نبشی میباشد که در انواع ساختمان ها و سازه ها استفاده میشود.

ظاهر نبشی به شکل L میباشد همچنین در نقشه های ساختمانی نیز با حرف L نمایش داده میشود. با سپاهان استیل همراه باشید.

نبشی ها به دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند که شامل:

  1. نبشی پرسی
  2. نبشی فابریک

تفاوت نحوه تولید

تفاوت اصلی نبشی پرسی و فابریک در خط تولید آن ها است.

نبشی پرسی به وسیله ی پرس یک ورق فولادی تولید میشود. طول ورق استفاده شده برای این محصول بین ۶ تا ۱۲ متر است و از وسط عرض خم میشود و شکل میپذیرد و کیفیت آن نسبتا کم است و به این روند تولید نورد سرد میگویند.

ماهیت اولیه اش از جنس ورق فولادی است و به پروسه تولید آن نورد سرد گفته می شود. دو مرحله پرسی و برشی در ساخت وجود دارد. شکل نهایی این محصول را دستگاهی به نام رول فرمینگ تعیین می کند.

اما نوع فابریک بر خلاف نوع پرسی که با عمل پرس شکل می گیرد، از همان ابتدای کار و تولید شکل دهی شده از فاز تولید خارج می شود. بر همین اساس می توان گفت تفاوت اصلی این دو محصول در نوع تولید آن ها است.

این محصولات در ظاهر نیز تفاوت هایی دارند برخی دارای بال مساوی و برخی بال های نامساوی دارند. نوع V شکل یعنی دو ضلع یکسان هستند و نوع L شکل یعنی یکی ضلع کوچکتر از ضلع دیگر است.

تفاوت کاربرد نبشی پرسی و فابریک

از انواع نبشی ها در اتصالات تیرآهن و اتصالات ستون به صفحات در فونداسیون ها  و ساخت و ساز خرپا، دکل سازی و ستون استفاده میشود.

نبشی پرسی و فابریک

از خط تولید تا خروجی نهایی

نبشی فابریک در خط تولید ساخته میشود و روند پرس و شکل گیری انجام نمیشود همچنین کیفیت ساخت بالایی دارد.

در نبشی پرسی فرآیند پرس کردن، شکل دهی و فشار انجام میشود و نسبتا کیفیت پایین تری دارد.

روش تولید تضمین کننده کیفیت

برای انجام مراحل برش دستگاهی وجود دارد که شامل یک تابلو برق لمسی میباشد. بوسیله ی این تابلو لمسی می توان معیارهای مورد نظر برش از جمله سرعت و قدرت را تنظیم و کنترل کرد. فاکتورهایی که در این دستگاه ها تنظیم می شوند مستقیما روی میزان کیفیت نهایی محصول تاثیر گذار هستند. حالا سوال اینجاست فاکتورهای تضمین کننده کیفیت محصول نهایی چیست؟

  • سرعت تولید محصول
  • نوع روش تولید محصول
  • قدرت موتور دستگاه برش
  • تعداد دروازه ها

نرمی و سفتی نبشی

تفاوت بعدی در میزان تفاوت میزان نرمی و سفتی نبشی ها میباشد برای تشخیص میزان نرمی یا سفتی باید از لحاظ شیمیایی باید آن را آنالیز کرد.

شایان ذکر است که کارخانه های تولید نبشی از یک مواد خام اولیه استفاده نمیکند به همین علت برای تشخیص میزان نرمی و سفتی نبشی باید آن را آنالیز کرد.

تنظیم ضخامت و سایز بعد از خط تولید

همانگونه که شرح دادیم در روش نبشی پرسی در دستگاه رول فرمینگ ضخامت و سایز آن تنظیم میشود اما در روش فابریک خط تولید ضخامت و سایز مشخص و تولید میشود.